VIII Dni Jana Nepomucena Bobrowicza

„Nuevo Mundo - muzyka gitarowa Ameryki Łacińskiej” Międzynarodowa konferencja artystyczno-naukowa (17-19 maja 2024)

Katedra Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprasza na 8. Dni Jana Nepomucena Bobrowicza – międzynarodową konferencję artystyczno-naukową, która odbędzie się od 17 do 19 maja.

Patron festiwalu to wybitny gitarzysta, kompozytor i wydawca urodzony w Krakowie. Tegoroczną ideą przewodnią konferencji jest muzyka gitarowa Ameryki Łacińskiej, a więc Nowego Świata, Nuevo Mundo.

Zapraszamy na wykłady, warsztaty i koncerty. O muzyce latynoamerykańskiej mówić będą Jorge Cardoso, Paweł Kwaśny, Leszek Potasiński i Zbigniew Dubiella. Na koncertach wystąpią Janusz Strobel, Paweł Pańta, Pablo Marquez. Odbędzie się też wyjątkowe spotkanie z Jorge Cardoso związane z historią festiwalu Kraków-Krynica w 30-lecie śmierci jego twórcy – Czesława Droździewicza. Cieszymy się także na ponowne spotkanie z Carlo Marchione (wykład i lekcje mistrzowskie). Lekcje mistrzowskie poprowadzą prof. Pablo Marquez i Jorge Cardoso.

Polecamy również gorąco doroczną konferencję lutniczą z udziałem artystów lutników z Polski i zagranicy, połączoną z wystawą i testami instrumentów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

PROGRAM

 

17 MAJA 2024, PIĄTEK

 

Aula Florianka, ul. Sereno Fenn’a 15

13.00 - rozpoczęcie konferencji

13.30 - 14.15  dr Paweł Kwaśny

wykład Sonata Americanissima - Sonata na gitarę op. 47 Alberto Ginastery – między tradycją narodową a światową awangardą

14.30 - 15.15  prof. Pablo Marquez (Argentyna/Szwajcaria, Musik-Akademie Basel)

wykład: The Folía Variations by Ponce: another possible order?

(Wariacje na temat Folii Ponce’a – czy możliwa inna kolejność?)

 

15.30 - 18.30  lekcje mistrzowskie prof. Pablo Marquez

                         

20.00   KONCERT       

Janusz Strobel (gitara)/ Paweł Pańta (kontrabas)

program autorski

 

 

18 MAJA 2024, SOBOTA

 

Budynek dydaktyczny, ul. Andrzeja Potebni 7

10.00   międzynarodowa konferencja lutnicza i prezentacja instrumentów

Udział biorą: Aleksander Benedykt, Jarosław Biłan, Wojciech Biłan, Carlos Diaz Miranda, Fryderyk Firla, Rafał Gajdzik, Tomasz Król, Petr Laska, Adrian Kobza, P. E Malinowski, Arek Szpakowski Guitars, a także Interton Classic oraz Sklep Muzyczny Quena.pl

 

Aula Florianka,  ul. Sereno Fenn'a 15

15.00-18.30 prof. Carlo Marchione (Włochy/Holandia, Conservatorium Maastricht)

wykład: III Sonata by Manuel Maria Ponce – looking for a lost manuscript

(III Sonata Manuela Marii Ponce’a – w poszukiwaniu zaginionego manuskryptu)

lekcje mistrzowskie prof. Carlo Marchione

 

19.30   RECITAL         

Pablo Marquez (gitara)

w programie: F. Sor, M.M.Ponce, G.Kurtág, M.Llobet, M.de Falla

 

 

19 MAJA 2024, NIEDZIELA

 

Aula Florianka,  ul. Sereno Fenn'a 15

10.00-13.00  lekcje mistrzowskie prof.  Carlo Marchione

 

13.00-17.00  prof. Jorge Cardoso (Argentyna/Hiszpania, Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Madrycie)

wykład: Musica folklorica latinoamericana: Argentina, Paraguay y Uruguay -

desde sus orígenes hasta nuestros días (Muzyka ludowa Ameryki Łacińskiej: Argentyna, Paragwaj, Urugwaj – od początków do dziś)

lekcje mistrzowskie prof. Jorge Cardoso

 

17.00 dr Leszek Potasiński (UMFC Warszawa)

wykład: Agustín Barrios Mangoré - muzyka Ameryki Łacińskiej w repertuarze gitary klasycznej

 

17.45 mgr Zbigniew Dubiella, prof. oświaty

twykład:Fenomen gitary latynoamerykańskiej

 

18.30 wernisaż wystawy obrazów Doroty Pietrzyk „Wokół gitary”

 

19.30   KONCERT       

Jorge Cardoso i przyjaciele - Czesław Droździewicz in Memoriam”. Spotkanie w 30 rocznicę śmierci Czesława Droździewicza, założyciela Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Kraków-Krynica

Prowadzenie: Dorota Pietrzyk, Krzysztof Cyran

prolog: Heitor Villa-Lobos Sextuor mystique

wyk. Irena Czubek-Davidson – harfa, Maria Gmyrek – saksofon, Wiesław Suruło – flet, Maksymilian Lipień – obój, Sławomir Cierpik – czelesta, Radosław Wieczorek - gitara

 

 

 

Zaproszeni goście

 

prof. Pablo Marquez (Argentyna/Szwajcaria), Profesor Akademii Muzycznej w Bazylei. Jeden z najbardziej cenionych na arenie międzynarodowej gitarzystów, specjalizujący się m.in. w interpretacjach muzyki XX wieku. Laureat m.in. Grand Prix du Disque. Współpracował z uznanymi kompozytorami naszych czasów, takimi jak Luciano Berio, Mauricio Kagel, Pierre Boulez czy György Kurtág. Występował w ponad 40 krajach (Concertgebouw w Amsterdamie, National Concert Hall w Taipei, Teatro Colón w Buenos Aires, Théâtre du Châtelet w Paryżu, El-bphilharmonie w Hamburgu i in.), na najważniejszych festiwalach (Aix -en-Provence, Awinion, Ultraschall w Berlinie, Musica w Strasburgu, San Sebastián), zarówno z recitalami, jak i jako kameralista (Patricią Kopatchinskaja, Dino Saluzzi, Maríą Cristiną Kiehr, Rosamunde Quar-tett, Anne Gastinel, Mario Caroli). Występował jako solista z Radio France Philharmonic Orchestra, Bavarian Radio Orchestra, Nordwestdeu-tsche Philharmonie, Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia i Orquesta de Valencia.

 

prof. Carlo Marchione (Włochy), urodził się w 1964 r. w Rzymie. Przez prasę fachową oraz miłośników muzyki gitarowej uważany jest za jednego z najwybitniejszych gitarzystów nowej generacji. Z wyróżnieniem ukończył Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie, w klasie prof. Mario Gangi. Był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach (Ancona 1979/80,  „Luigi Legnani" Parma 1981, "Mauro Giuliani" 1982, "Ville de Sablé" 1985, Gargnano 1989, "Nicolo Paganini" 1991, "Città di Latina" 1992), a teraz jest częstym gościem festiwali muzycznych  w całej Europie (Włochy, Hiszpania, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Austria, Rumunia, Ukraina, Polska, Rosja, Szwecja, Chorwacja). W październiku 1998 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. W 1997 r. w 200 rocznicę urodzin Franza Schuberta Carlo Marchione opracował i nagrał, wspólnie tenorem C. Röslem, cykl pieśni "Schöne Müllerin". Jego debiutancka płyta, zawierająca 12 fantazji skrzypcowych G.P. Telemann (Kreuzberg Records), została bardzo wysoko oceniona przez krytykę muzyczną. Carlo Marchione jest obecnie  profesorem w Konserwatorium w Maastricht w Holandii. Wielu kompozytorów dedykowało mu swoje kompozycje,  między innymi: Abel Carlevaro, John Duarte i  Carlo Domeniconi.

 

prof. Jorge Cardoso (Argentyna/Hiszpania), Królewskie Konserwatorium w Madrycie. Legendarny gitarzysta I kompozytor muzyki gitarowej,  badacz i pedagog.  Występował w Europie, Ameryce, Azji i Afryce, wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, konferencjach, seminariach. Autor ponad 400 kompozycji gitarowych oraz cenionej szkoły na gitarę.

 

dr Paweł Kwaśny, gitarzysta, pedagog, absolwent AMKP i Martin-Luther-Universität w Halle (Niemcy). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich artystów, jak: Pepe Romero, Eduardo Catemario, Abel Carlevaro, Marco Tamayo, Roland Dyens, Fabio Zanon, Tilman Hoppstock, Thomas Müller-Pering, Pawel Steidl. Był stypendystą międzynarodowego stowarzyszenia GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel und Osteuropa). Jako solista współpracował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Stadtskapelle Halle.

 

dr Leszek Potasiński, adiunkt UMFC, gitarzysta, laureat wielu nagród na konkursach i festiwalach gitarowych, m.in.: I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Gitary Klasycznej w Łodzi (1979), I miejsce na Konkursie Gitarowym Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Warszawie (1985), nagroda im. Jose Miguel Ruiz Morales „dla najlepszego studenta klasy gitary” na Uniwersyteckim Kursie Muzyki Hiszpańskiej w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1985), „Prix d’Honneur de la Ville” na Festiwalu „Guitares en Saubestre” w Arthez-de-Bearn we Francji (1988), nagroda plebiscytu „Gitarowy Top” magazynu „Gitara i Bas” w dziedzinie gitary flamenco (1993). Prowadzi wykłady i seminaria na temat muzyki Ameryki Poudniowej.

 

Janusz Strobel, kompozytor, jazzman, gitarzysta, pionier gitary klasycznej i stylu bossa nova w Polsce. W Krakowie wystąpi z towarzyszeniem kontrabasisty Pawła Pańty.

 

Zbigniew Dubiella, dziennikarz muzyczny, pedagog, popularyzator, redaktor czasopism gitarowych, autor artykułów i publikacji poświęconych gitarze klasycznej.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic